http://www.webareal.cz/kscmbreclav/7-Zpravodaj-OV-KSCM

Zajímavé články
Odkazy na zajímavé články a blogy

Sledujte také stránky Dialog levicový dvouměsíčník

Jan Urban: Klíč k pochopení vládní krize – miliardy pro Diag Human
  -    -  

D4S_3766Zdroj Autor: Úřad vlády ČR

KOMENTÁŘ Andrej Babiš jako politik zneužíval média a nemluvil pravdu – naprosto stejně, jako špičky ODS a ČSSD celých více než dvacet let před ním. Hysterická reakce ČSSD, podpořená ODS a TOP 09, se ale najednou snaží dostat za každou cenu a co nejrychleji z vlády ministra financí. Proč?

Nabízí se domněnka, že celá slavná „ústavní a vládní krize“ slouží jenom k odvrácení pozornosti od skutečného problému. A zodpovědnost za něj, často za hranicí trestného jednání, mají výhradně konkrétní politici z ODS a ČSSD.

ČÍST DÁL

Smutné výročí

 27. května to bylo 75 let od atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha. Atentát provedla v Praze dvojice československých výsadkářů Jozef Gabčík a Jan Kubiš, kteří byli pro tento úkol vyškoleni ve Velké Británii. Oba atentátníci, spolu s dalšími pěti parašutisty, zemřeli 18. června 1942 v pravoslavném kostele sv. Cyrila a Metoděje po přestřelce s příslušníky SS a gestapa. Domácí odboj napsal už 12. května v depeši do Londýna, že „atentát by asi v ničem neprospěl spojencům a pro náš národ by měl nedozírné následky“. 

Historické hodnocení patří jiným, ale strašné následky atentátu bychom měli mít v paměti navždy.

ČÍST DÁL

Autor: Kateřina Stiglerová

My se vlků nebojíme

Od začátku dubna probíhaly v jednotlivých obcích našeho okresu pietní akty k ukončení 2. světové války. Vzpomínkové akce postupovaly tak, jak postupně Rudá armáda osvobozovala naši zemi. Kromě akcí pořádaných v našem okrese jsme se účastnili i akcí jinde. Tak si některé připomeneme.

Po stopách Rudé armády se už třetím rokem vydávají členové motorkářského klubu Noční vlci. Na svou jízdu Evropu nazvanou „Cesty vítězství“ se poprvé vydali při 70. výročí konce Velké vlastenecké války. Poprvé tak vyrazili v době, kdy více, než jindy je nutné připomínat si hrůzy války, navíc v době, kdy se ruský národ stal veřejným nepřítelem. A proto se i Noční vlci stali veřejnými nepřáteli. První ročník byl provázen silnou mediální kampaní proti jízdě po stopách osvobození. Média se snažila přesvědčit všechny o ruské provokaci. Polsko zakázalo vstup motorkářů na své území a také další země se snažili jim cestu znepříjemnit. Naštěstí jim to nevyšlo. V minulých dvou letech jsme se na mostě nad dálnicí D2 s kolonou motorkářů loučili při přejezdu na Slovensko. Letos změnili trasu. Ve čtvrtek 4. 5. jsme tak mohli přivítat Noční vlky při vjezdu do naší republiky ze Slovenska. V pátek 5. května jsme pak společně s nimi uctili památku padlých na Ústředním hřbitově v Brně. Téměř každá sovětská rodina ztratila ve válce někoho ze svých příbuzných. I v koloně jsou potomci padlých. Jeden příklad za všechny. Mezi motorkáři je i občan Čečenské republiky, jménem Šamil, který jede po stopách svého děda. Ten začal svoji pouť s Rudou armádou v r. 1941 v Brestu a došel až do Berlína v r. 1945. Fotku svého děda má Šamil nalepenou na motorce.

Z Brna se kolona vydala dál na Prahu, pak přes Děčín do Berlína. Ve všech městech je čekají lidé, kteří si spolu s nimi připomenou hrdinství jejich předků.

Této velké akce se kromě motorkářů z Ruské federace účastní i jezdci z Polska, Bulharska, Balkánu, Německa a samozřejmě i z Čech, Moravy a Slovenska. I přes snahu některých zemí, zamezit vstupu kolony na území EU, doufejme, že i příští rok Noční vlci svou trasu projedou.  

Další zajímavou akcí byl pochod Nesmrtelného pluku v Brně. Akce, která je jen o málo starší, než Cesty vítězství. V Rusku se k pochodu připojují ti, kdo chtějí uctít památku svých příbuzných. S jejich fotografií v rukou tak kráčí po celé Ruské federaci 9. května, v den konce Velké vlastenecké války, miliony lidí. Pochod se postupně přenesl do mnoha světových měst. V Brně se na letošním druhém pochodu sešlo okolo 300 účastníků. Mnozí s fotkami svých předků, to převážně Rusi, žijící tady. Ale podpořit a vzpomenout na konec války přišli i jiní. Součástí bylo i kulturní vystoupení, při kterém jsme si s ruskými hudebníky mohli zazpívat známé písničky.

Dnešní doba, média, někteří politici se snaží znevažovat hrdinství vojáků Rudé armády. Oslavy ve městech, které „osvobodili“ Američané, probíhají za silné účasti veřejnosti, médií a politických elit. O to více je důležité, účastnit se akcí, oslavujících skutečné hrdiny. Vojáky, kteří prošli tisíce kilometrů, aby za cenu mnoha milionů životů, osvobodili velkou část Evropy od nacismu a fašismu. Neupírám zásluhy i jiným armádám, ale Rudé armádě dlužíme nejvíc.   

Kateřina Stiglerová

foto ve Fotogalerii akcí

Využijme rok 100. výročí VŘSR k aktivizaci komunistického hnutí!

Odkaz Velkého října je stále živý V tomto roce, v jeho listopadových dnech, uplyne sto let od Velké proletářské, socialistické revoluce – od vítězství Velkého října. Tato revoluce zahájila novou epochu, epochu přechodu lidstva od kapitalismu k socialismu, jako prvé fáze komunistické společenskoekonomické formace. Toto hodnocení je od počátku devadesátých let zpochybňováno i těmi, kteří se i dnes hlásí k marxismu, k tzv. „tvořivému marxismu“. ČÍST DÁL

Zdroj Dialog

Kolonie v srdci Evropy, to je vážně bizarní. Tak podřízení zahraničnímu kapitálu jsme nebyli ani za monarchie, říká místopředseda KSČM Skála
2. 4. 2017 0:01
PŮLNOČNÍ ROZHOVOR „Evropská unie degeneruje,“ říká v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz historik Josef Skála. „Tím, že své krize ‚řeší‘ jen další nabobskou buzerací, si kope hrob. Integraci, v níž by se viděl normální člověk, dává šanci jen na úplně jiných základech,“ konstatuje.
 
Češi mají podle statistik malé platy. Zejména ve srovnání se Západem. Jsou snad líní, nešikovní? Čím to podle vás je?

Jsme faktickou kolonií. V srdci Evropy je to bizarní inovace. V tak podřízené pozici vůči cizímu kapitálu jsme nebyli ani za monarchie. České mozky a ruce nejsou o nic méně schopné než ty německé nebo americké. Máme naopak podstatně větší potence poradit si i v nečekaných situacích – sami a bez hnidopišských manuálů. Mockrát jsem to slyšel právě od byznysmenů i manažerů z Ameriky a Německa. Mizí-li rok co rok v cizině jen na dividendách až kolem celé desetiny HDP, ty stovky miliard musejí chybět někde jinde. O další stovky miliard ročně nás připravuje reexport vlastní produkce hlavně přes Německo. Zisk zůstává tam, nám se s bídou vracejí jen výrobní náklady. A tu a tam i miniaturní marže. To všechno je děsivá obžaloba privatizačního převratu.  

ČÍST DÁL

Zdroj: http://www.parlamentnilisty.cz

Před 18 lety začalo »humanitární bombardování«

Do uloupení Kosova za pomoci Západu mělo Srbsko přes 10 milionů obyvatel. Nyní má o více než dva miliony méně. Srbsko se přitom muselo vyrovnat v srpnu a květnu roku 1995 s přílivem vyhnaných a oloupených Srbů z Chorvatska, kde žili po staletí, s následkem operací Bouře a Záblesk Německem masivně sponzorované a vyzbrojené chorvatské armády, a to za strategického velení americkými generály-žoldáky, za pomoci letectva paktu NATO.

CELÝ ČLÁNEK

Autor: Rajko Doleček

Zdroj: http://www.halonoviny.cz/

To zas bylo. Jakub Janda a Jaroslav Foldyna si spolu „popovídali“ o Rusku
20. 3. 2017 7:04

Do poslance ČSSD Jaroslava Foldyny se na svém facebookovém profilu pustil zástupce spolku Evropské hodnoty Jakub Janda. A v diskuzi pak padala i hodně silná slova.

"Nedávno jsem psal, že KSČM dlouhodobě jedná jako pátá kolona Moskvy v České republice. Máme tu i ilustrativní příklad," poukázal na skutečnost, že delegace Ústeckého kraje domlouvala v Rusku letní tábory pro děti. "Ať už jde o představitele KSČM, nebo pana poslance Foldynu," dodal.

O co podle něj jde? "České děti by podle nich měly jezdit na Ruskem okupované území, které Moskva ukradla Ukrajině. Takže by milé české děti sloužily Kremlu jako ukázka, jak hezké je, když Rusko nelegálně okupuje území Ukrajiny. Fakticky by se tím porušoval princip sankcí, české orgány by tím uznaly ruskou okupaci ukradeného území. To je skutečně to nejlepší, co si ruský diktátorský režim od svých spojenců na úrovni vedení kraje může přát," zmínil. 

ČÍST DÁL

Nejvíce se soudí 15 křižovníků. Majetek mají už za 20 miliard

20.3.2017

Stát již církvím a náboženským společnostem vrátil na základě restitučního zákona přes 130 tisíc hektarů lesů a 36 tisíc hektarů polí, lesů a rybníků a také několik set budov. Ale tím to nekončí.

Hrad Sovinec, o který se soudí rytíři z německého řádu s Moravskoslezským krajem.
 
 

Hrad Sovinec, o který se soudí rytíři z německého řádu s Moravskoslezským krajem.

FOTO: Pavel Karban, Právo

Ve hře je ještě 20 tisíc hektarů lesů a přes deset tisíc hektarů pozemků, které úřady odmítly vydat. O ty se – ponejvíce katolické řády – soudí.

ČÍST DÁL

Související téma:

Církevní restituce

Zdroj: https://www.novinky.cz/

Brněnský odborný seminář: Socialismus nebo barbarství?

18.3.2017 od 10:00 do 16:00 probíhal Brněnský odborný seminář na téma Socialismus nebo barbarství?. Seminářem, kterého se zúčastnilo až 130 lidí, provázela Mgr. Věra Klontza-Jaklová. Uspořádal jej MěV KSČM Brno - Komise pro ideologii, Komise propagační a Komise pro vnitřní vývoj strany. Finančně jej zaštítil také KV KSČM, Klub přátel Řecka, někteří zastupitelé i soukromí přispěvatelé. Soudružka Věra Klontza-Jaklová poděkovala také Karlu Klimšovi, dlouholetému organizátorovi oblíbeného Vratimovského semináře, za jehož "nástupce" by se mohl Brněnský seminář tak trochu pokládat. Z okresu Břeclav se semináře zúčastnila s. Kateřina Stiglerová, předsedkyně ZO Kostice, s. Josef Kopřiva ze ZO Klentnice a Adriana Lehutová ze ZO Břeclav Poštorná. FOTOGALERIE

Přednášejícími byli:

PhDr. Ľuboš Blaha, Ph.D. na téma Globalizovať či deglobalizovať: hlavná dilema súčasnej ľavice 

PhDr. Josef Skála, CSc. na téma  Kudy vede cesta z barbarství

PhDr. Jiří Malý, Ph.D. na téma Proměny evropské a světové ekonomiky: jak ovlivní Českou republiku?

Mgr. Věra Klontza-Jaklová, Ph.D. na téma Historie barbarství a jak ji neopakovat

Mgr. Aleš Hubert na téma Socialismus je cestou pracujícího člověka k osvobození z imperialistického barbarství

JUDr. Ivan Hrůza na téma Zmizel proletář v propadlišti dějin?

Ing. Václav Fišer na téma Aktuální levicová bezpečnostní politika

Mgr. Anna Mikulenková na téma Kapitalismus versus Země

Dr. Jiří Boháček na téma Trpké zkušenosti Theodora Adorna

Nesmrtelný pluk a koncert u Pražského hradu

9. 5. 2017 

K 72. výročí vítězství nad fašismem se včera v Praze konal druhý ročník symbolického pochodu Nesmrtelný pluk. V cíli pochodu na Hradčanském náměstí se uskutečnil dvouhodinový koncert dětských pěveckých sborů Ať je navždy mír.

Nesmrtelný pluk, tento geniální nápad, jak uchovat u současných generací památku dědů a otců, kteří vybojovali vítězství ve druhé světové válce, získává na oblibě i v České republice. Kromě hlavního města se pochody Nesmrtelného pluku konají také v Brně a Ostravě.

ČÍST DÁL

Zdroj http://www.halonoviny.cz

Rigou pochodovali váleční veteráni z jednotek SS

V lotyšském hlavním městě Rize se ve čtvrtek konal výroční pochod veteránů, kteří za druhé světové války bojovali na straně nacistického Německa proti Sovětům. Akce tradičně vyvolává kritiku a protestní akce.

Pochod prošel městem za silné policejní asistence. U památníku Svobody pak jeho účastníci položili květiny a věnce.

Proti akci se tradičně vymezují kritici doma i v zahraničí, kteří poukazují na to, že jde o oslavu nacismu.

ČÍST DÁL

Slibovali jste... A hovno! Poslanec KSČM po sjezdu drsně smetl sociální demokracii
13. 3. 2017 7:28

Asistent poslance ČSSD Jaroslava Foldyny Dalibor Dvořák se po sjezdu ČSSD tvrdě opřel do směřování strany. Podle jeho názoru, jejž uvedl na svém facebookovém profilu, musí strana zastávat jasně zřetelné levicové zájmy a zájmy odborů. A rozjela se diskuze, do níž se zapojil komunistický poslanec Zdeněk Ondráček.

„Po sjezdu ČSSD musí být zjevné, kam jdeme – jdeme doleva, dál od duhových pochodů, blíž k odborům,“ uvedl Dvořák.

A Ondráček odpověděl velmi nevraživě. „A vy tomu zase věříte? Tak to je mi vás líto. Nikdo nedokáže slíbit více než socan. Slíbili jste církevní restituce a výsledek je nula. Slíbili jste... Socan slibem nezarmoutí. A to děláte už mnoho let. Jděte k čertu,“ uvedl. 

„Desítky lidí po sebevraždách, stovky lidí v exekucích, desítky lidí v... Jasně, jste socani, ale s tou svojí politikou jděte do hajzlu,“ napsal Ondráček. Podle něj jsou sociální demokraté v těžké programové a personální krizi. „KSČM socany nepotřebuje, ale socani jsou v hajzlu, a tak hledají partnera,“ dodal. 

CELÝ ČLÁNEK


NÁZORY A DOTAZY NÁVŠTĚVNÍKŮ

Rozhovor Haló novin s koordinátorkou Transform! Europe a zastupitelkou Dagmar Švendovou

Ve spojení s děním na evropské úrovni

Pracujete pro Transform! Europe, což je mezinárodní levicová organizace, o níž jsme již mnohokrát psali na stránkách Haló novin. V čem spočívá vaše práce?

Jak už zřejmě víte, Transform! Europe sídlí ve Vídni. Prostřednictvím svých 29 členských organizací z dvaceti evropských zemí, včetně České republiky, působí po celé Evropě. Zároveň je přidruženou politickou nadací strany Evropské levice (EL). Pracovní tým je tedy skutečně mezinárodní a každý z nás má na starosti konkrétní oblast z širokého portfolia Transformu.

Má práce spočívá ve vytvoření strategie Transformu! pro střední a východní Evropu a jejím dalším rozvoji. Cílovou skupinou jsou předně levicové neziskové organizace, hnutí a iniciativy a nepřímo i levicové politické strany. Záměrem je zmapovat politickou scénu v každé zemi, identifikovat levicové partnery pro případnou spolupráci, kontaktovat se s levicovými akademiky atp.

CELÝ ČLÁNEK

»Vyrůstala jsem s mimořádnými lidmi«

Aleida Guevara Marchová je dcerou Ernesta Che Guevary a Aleidy Marchové. Je pediatričkou v havanské Dětské nemocnici Williama Solera a učí na Escuela Latina-Americana de Medicina a na základní škole pro invalidní děti.

Jako členka Komunistické strany Kuby se často účastní politických debat po celém světě. Jako pediatrička pracovala v Angole, Ekvádoru, Nikaragui a Venezuele. Má dvě dospělé dcery a úzce spolupracuje se Vzdělávacím střediskem Che Guevary, jehož ředitelkou je její matka.

Celý článek

  

Y2UzNj