http://www.webareal.cz/kscmbreclav/7-Zpravodaj-OV-KSCM

»
Smutné výročí

27. května to bylo 75 let od atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha. Atentát provedla v Praze dvojice československých výsadkářů Jozef Gabčík a Jan Kubiš, kteří byli pro tento úkol vyškoleni ve Velké Británii. Oba atentátníci, spolu s dalšími pěti parašutisty, zemřeli 18. června 1942 v pravoslavném kostele sv. Cyrila a Metoděje po přestřelce s příslušníky SS a gestapa. Domácí odboj napsal už 12. května v depeši do Londýna, že „atentát by asi v ničem neprospěl spojencům a pro náš národ by měl nedozírné následky“. 

Historické hodnocení patří jiným, ale strašné následky atentátu bychom měli mít v paměti navždy.

A to nebylo celá pomsta nacistů za atentát. Malou osadu Ležáky na chrudimsku potkal podobný osud jen o 14 dní později. 24. června 1942 obklíčilo Ležáky 150 mužů policejního pluku pod vedením gestapa. Němci shromáždili všechny obyvatele vesnice, pro děti si dojeli do školy ve Skutči. Ještě ten večer bylo zastřeleno všech 33 obyvatel obce starších 15 let. Ležácké děti byly převezeny do tábora v Lodži, kde byly dvě z nich vybrány na převýchovu. Zbylých jedenáct dětí bylo usmrceno v plynové komoře v Chelmnu jen o něco později, než děti z Lidic- 25. července 1942. Nejmladšímu chlapci bylo 13 měsíců. Vyprázdněná osada byla také vypálena a srovnána se zemí. Vyhlazení Ležáků přežily pouze dvě děti, sestry Šťulíkovy, které zůstaly do konce války v náhradních rodinách na poněmčení. 

Všechny nevinné oběti války jsou nesmyslné, ale co udělaly malé děti, že si zasloužily takový osud? Nic, jen se narodily do špatné doby.

Dodnes umírají ve světě děti ve válkách, dodnes se lidi nepoučili z historie a stále bojují. Vyprávějte příběh dětí z Lidic a Ležáků svým dětem a vnukům. Možná alespoň oni se z něj poučí.

 Kateřina Stiglerová

 

My se vlků nebojíme

Od začátku dubna probíhaly v jednotlivých obcích našeho okresu pietní akty k ukončení 2. světové války. Vzpomínkové akce postupovaly tak, jak postupně Rudá armáda osvobozovala naši zemi. Kromě akcí pořádaných v našem okrese jsme se účastnili i akcí jinde. Tak si některé připomeneme.

Po stopách Rudé armády se už třetím rokem vydávají členové motorkářského klubu Noční vlci. Na svou jízdu Evropu nazvanou „Cesty vítězství“ se poprvé vydali při 70. výročí konce Velké vlastenecké války. Poprvé tak vyrazili v době, kdy více, než jindy je nutné připomínat si hrůzy války, navíc v době, kdy se ruský národ stal veřejným nepřítelem. A proto se i Noční vlci stali veřejnými nepřáteli. První ročník byl provázen silnou mediální kampaní proti jízdě po stopách osvobození. Média se snažila přesvědčit všechny o ruské provokaci. Polsko zakázalo vstup motorkářů na své území a také další země se snažili jim cestu znepříjemnit. Naštěstí jim to nevyšlo. V minulých dvou letech jsme se na mostě nad dálnicí D2 s kolonou motorkářů loučili při přejezdu na Slovensko. Letos změnili trasu. Ve čtvrtek 4. 5. jsme tak mohli přivítat Noční vlky při vjezdu do naší republiky ze Slovenska. V pátek 5. května jsme pak společně s nimi uctili památku padlých na Ústředním hřbitově v Brně. 

ČÍST DÁL

M2QwMjJiZT