Desetitisíce lidí opět zaplnily vídeňský Prátr!

O prvním zářijovém víkendu v rakouské metropoli Vídni zaplavily přírodní a zábavní park Prátr desetitisíce lidí, které dorazily na pozdně letní festival rakouských komunistických novin Volksstimmefest. Mezi návštěvníky nechyběli ani účastníci z České republiky.

Park během slavnosti už tradičně zaplňují desítky stánků Komunistické strany Rakouska (KPÖ), občanských iniciativ, politických kroužků, levicových stran ze sousedních zemí i dalších levicových stran, které ani v emigraci nerezignovaly na politický boj. Všechny je přitom spojuje zápas za lepší život prostých lidí a emancipaci neprivilegovaných vrstev. Vedle politického obsahu má však festival také kulturní program. Po oba dny tak návštěvníci vždy mohou vybírat z pestré nabídky vystoupení nonkonformních umělců, stejně tak nechybí bohatý zábavní program pro děti.

Kandidátka na senátorku Lenka Ingrová (vpravo) beseduje s europoslankyní za Die Linke. Martinou Michels. FOTO – Yasmin BERNART

V rámci festivalu proběhlo jako vždy množství debat a diskusí na různá témata, od otázek míru, migrační politiky, historické paměti a pravicového extrémistického terorismu až po otázky bytové problematiky a pečovatelského sektoru. Festivalu se zúčastnila a své výstupy prezentovala i Evropská levice a její pracovní skupina zaměřená na bytovou politiku, která ve Vídni již od pátku zasedala. Do průběhu festivalu se spolu s dalšími zástupci evropských levicových stran ze Slovenska (Socialisté.sk), Německa (DKP a Die Linke.), Slovinska (Levica), Itálie, Španělska a Řecka aktivně zapojila i KSČM, jejíž stánek zde patří již k tradici. Cílem stánku KSČM byla předně prezentace politiky KSČM, ale i představení regionů, a to jak po stránce politické, tak i z hlediska propagace cestovního ruchu.

Na stánku KSČM se vystřídala početná delegace KSČM z Ústeckého kraje včetně zastupitelů KSČM Jana Janečka (Ústí nad Labem), Jaroslavy Vršité (Děčín) a Jaroslava Růžičky (Litoměřice). Ani jižní Morava nemohla chybět! Tu zde zastupovaly kandidátka na senátorku a zastupitelka KSČM Lenka Ingrová (volební obvod Hodonín) a zastupitelka KSČM Dagmar Švendová (Břeclav).

Festivalová pohoda. FOTO – Jaroslav RŮŽIČKA

Lenka Ingrová na festivalu rozhodně nezahálela. Účast na slavnosti využila k diskusi s Martinou Michels, německou europoslankyní za Die Linke., s níž probírala například témata o regionální politice, fondech soudržnosti a o enviromentálních otázkách, ale diskutovala také o současné politické situaci a protivládních protestech v České republice a Německu. V Hodoníně je pro KSČM jednou z priorit řešení bytové problematiky, tedy výstavba městských bytů, a právě o bytové problematice proběhla diskuse s Josefem Meszlenyim, městským zastupitelem za KPÖ v Knittelfeldu. V závěru návštěvy se ještě uskutečnilo setkání s Heidemarií Ambrosch, předsedkyní Levicových žen KPÖ a členkou feministické rakouské Platformy 20000 Frauen.

Festival rakouské KPÖ se povedl a poskytl nejen spoustu námětů pro naši další politickou práci, ale nabil nás i pozitivní energií, která je v rámci probíhající předvolební kampaně potřeba.

Dagmar ŠVENDOVÁ